Problemy z ejakulacją – co robić?

S

Najczęściej przybierają formę wytrysku przedwczesnego lub opóźnionego. Rzadziej – wytrysku wstecznego. Zaburzenia ejakulacji zawsze mają swoją przyczynę, której rozpoznanie pozwoli rozpocząć skuteczne leczenie. Wykorzystuje się w nim m.in. leki typu Kamagra.

Zaburzenia ejakulacyjne to jedne z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych u mężczyzn. Zwykle przybierają formę wytrysku przedwczesnego, opóźnionego lub wstecznego. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być bardzo różne – od codziennych stresów i zmęczenia, przez złą dietę, aż po poważne choroby ogólnoustrojowe. Jednorazowo problem z ejakulacją może zdarzyć się każdemu mężczyźnie. Jeśli jednak sytuacja taka się powtarza, w istotny sposób utrudniając życie seksualne, konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Ejakulacja przedwczesna

Wbrew pozorom nie jest to problem wyłącznie młodych, niedoświadczonych mężczyzn i panów po zbyt długiej abstynencji seksualnej – przedwczesny wytrysk został ujęty w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako dysfunkcja wymagająca leczenia. Zasadniczo za przedwczesną uznaje się ejakulację, która występuje, zanim chce tego mężczyzna, i uniemożliwia satysfakcjonujące stosunki seksualne.

Leczenie ejakulacji przedwczesnej wymaga przede wszystkim rozpoznania źródła problemu. Często leży on w psychice mężczyzny – nieprawidłowe, ambicjonalne i zadaniowe podejście do seksu, zaburzone relacje w związku, traumatyczne doświadczenia z przeszłości czy depresja to tylko niektóre z nich. Z kolei wśród przyczyn somatycznych można wymienić m.in. cukrzycę czy niedoczynność tarczycy. W leczeniu ejakulacji przedwczesnej wykorzystuje się m.in. leki zawierające depoksetynę. Jednym z nich jest Super Kamagra – połączenie depoksytyny i stosowanego przy zaburzeniach erekcji sildenafilu.

Ejakulacja opóźniona

Gdy wytrysk pojawia się po bardzo długim czasie od rozpoczęcia współżycia lub stymulacji seksualnej, mówimy o ejakulacji opóźnionej. Zasadniczo za dysfunkcję uznawany jest wtedy, gdy mężczyzna przez długi czas nie może go osiągnąć, choć bardzo się stara. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Oprócz chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, czynnikiem bardzo często powodującym opóźnioną ejakulację jest depresja. Jeśli oprócz problemów z wytryskiem mężczyzna zaobserwował też spadek libido lub brak zainteresowania seksem, powinien udać się do specjalisty.

W leczeniu ejakulacji opóźnionej bardzo ważne jest rozpoznanie źródła problemu i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Często niezbędna jest pomoc psychologa. Pomocniczo stosuje się leki na zaburzenia erekcji, takie jak Cialis czy Kamagra.

Ejakulacja wsteczna

Najrzadziej występująca dysfunkcja – ejakulacja wsteczna – jest przy tym najbardziej niebezpieczna, może bowiem prowadzić do niepłodności. Nieprawidłowo działający mięsień zwieracza pęcherza powoduje, że podczas ejakulacji sperma zamiast wydostawać się na zewnątrz, trafia do pęcherza moczowego. Nasienie zostaje wydalone z organizmu wraz z moczem. Zasadniczo dysfunkcja ta nie pozbawia mężczyzny satysfakcji seksualnej – nie powoduje problemów z erekcją i osiągnięciem orgazmu. Uniemożliwia za to, a na pewno w istotny sposób utrudnia poczęcie potomka.

Przyczyną wstecznej ejakulacji może być przyjmowanie niektórych leków, m.in. antydepresantów. Źródłem tej dysfunkcji bywają także choroby, np. cukrzyca czy stwardnienie rozsiane. Z problemem tym nieraz borykają się panowie nadużywający alkoholu. Leczenie polega m.in. na przyjmowaniu efedryny. Gdy okazuje się nieskuteczne, można zastosować alkalizację moczu, elektrostymulację, rzadziej leczenie operacyjne.